Please note
1. Choose the size according to your foot length (don’t choose the size according to the usual size in your country!)
2. Foot length ne insole length ≠ sole length, eg US 8.5 (25.5 cm). This 25.5cm is the length of the insole.
3. People with slightly wider feet or slightly fatter insteps are best to choose a size 1 larger.
4. Light, camera equipment and monitors may cause chromatic aberration. If you do not agree, please do not pay. Thank you.
5. Measured by hand, so please allow 0-0.5cm difference; this is totally acceptable, the size may be slightly different due to manual measurement.
6. If you have any questions, please contact our customer service first, we will help you solve it.







Sale!
Price range: $31.00 through $33.00
Women’s Over-the-knee Boots Thigh High Low Heel Trend Elegant Plus Size Comfortable Fashion Round Head Black
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 in |
| Brand Name | YZZJALK |
| Boot Type | Modern Boots |
| Shaft Material | PU |
| Outsole Material | RUBBER |
| Upper Material | PU |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| CN | Zhejiang |
| Season | Winter |
| Insole Material | Fabric |
| Heel Type | Square heel |
| Lining Material | PU |
| Boot Height | Over-the-Knee |
| Item Type | BOOTS |
| Department Name | ADULT |
| Toe Shape | round toe |
| Heel Height | Low (1cm-3cm) |
| With Platforms | No |
| Style | LEISURE |
| is_handmade | Yes |
| Pattern Type | Solid |
| Fit | Fits true to size, take your normal size |
| Closure Type | SLIP-ON |










Reviews
There are no reviews yet.